Długoterminowa domowa opieka pielęgniarska
to opieka nad obłożnie i przewlekle chorym pacjentem przebywającym w domu. Może być nią objęty pacjent, który nie wymaga leczenia w warunkach stacjonarnych, jednak ze względu na istniejące problemy zdrowotne (np.: odleżyny, rany przewlekłe, cewnik, sonda, itp.) potrzebuje systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych. Opieka ta jest realizowana we współpracy z lekarzem rodzinnym, na podstawie skierowania, do którego dołącza się kartę oceny pacjenta według skali Barthel.
Wizyty pielęgniarskie realizowane są nie mniej niż 4 razy w tygodniu. Opieka zapewniana jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w soboty i dni ustawowo wolne od pracy – w medycznie uzasadnionych przypadkach. W dni powszednie po godz. 20:00 do godz. 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy, świadczenia pielęgniarskie wynikające z zachowania ciągłości procesu leczenia i pielęgnacji zapewnia, w medycznie uzasadnionych przypadkach, przychodnia realizująca umowę w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Świadczenia realizowane przez Pielęgniarską Opiekę Długoterminową Domową obejmują:
- świadczenia udzielane przez pielęgniarkę;
- przygotowanie świadczeniobiorcy i jego rodziny do samoopieki i samopielęgnacji, w tym kształtowanie umiejętności w zakresie radzenia sobie z niesprawnością;
- świadczenia pielęgnacyjne, zgodnie z procesem pielęgnowania;
- edukację zdrowotną świadczeniobiorcy oraz członków jego rodziny;
- pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w środowisku domowym;
- pomoc w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego niezbędnego do właściwej pielęgnacji i rehabilitacji świadczeniobiorcy w domu.
Środki higieniczne i opatrunkowe, leki i inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zapewnia rodzina pacjenta (lub jego opiekun faktyczny/ prawny).
Do Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej Domowej mogą być zakwalifikowani pacjenci, którzy:
- w ocenie opartej na skali Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej
- nie korzystają w tym samym czasie z domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, hospicjum domowego, stacjonarnego zakładu opiekuńczego (opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego)
- nie są w ostrej fazie choroby psychicznej
Wymagane dokumenty:
- Skierowanie do Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej
- Skala Barthel
- Dokument potwierdzający ubezpieczenie pacjenta
- Ostatni wypis ze szpitala
- Zgoda na objęcie opieką
- Oświadczenie pacjenta/opiekuna