Opieka nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie

to forma opieki sprawowanej w warunkach domowych. Wentylacja mechaniczna jest procesem umożliwiającym pacjentom z przewlekłą niewydolnością oddechową prawidłowe oddychanie przy pomocy respiratora. Respirator to maszyna, która wspomaga lub zastępuje niewydolny oddech chorego. Rozwiązanie kiedyś stosowane tylko w szpitalach, głównie w oddziałach intensywnej terapii, obecnie stosowane może być także w domu chorego.

Dzięki programowi „wentylacji domowej” chorzy wymagający leczenia respiratorem mogą przebywać w domu, wśród najbliższej rodziny, co wpływa na zwiększenie komfortu ich życia, zmniejszenie liczby infekcji układu oddechowego, zwiększenie codziennej aktywność życiowej i zawodowej pacjentów.

Leczenie respiratorem stosowane jest w leczeniu osób dorosłych oraz dzieci i może być prowadzone w dwojaki sposób:

• Wentylacja inwazyjna – przez założoną wcześniej rurkę tracheostomijną,
  • Wentylacja nieinwazyjna – za pomocą maski nosowej, ustno-nosowej lub twarzowej.

Opiekę nad chorym wentylowanym mechanicznie w domu sprawuje wykwalifikowany personel:

• lekarz anestezjolog,
  • pielęgniarka anestezjologiczna,
  • rehabilitant,
  • psycholog.

Do prowadzenia wentylacji domowej niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, z którego pacjenci korzystają bezpłatnie:

• respirator przystosowany do terapii domowej,
  • pulsoksymetr – sprzęt monitorujący,
  • ssak,
  • worek ambu – sprzęt do awaryjnej wentylacji ręcznej,
  • niezbędny sprzęt jednorazowy – m. in. układy oddechowe, filtry, cewniki w zależności od sposobu stosowania wentylacji rurki tracheostomijne lub maski nosowe, ustno-nosowe lub twarzowe,
  • koncentrator tlenu (w zależności od potrzeb chorego),
  • łóżko rehabilitacyjne.

Wskazania do stosowania wentylacji domowej:

• choroby nerwowo-mięśniowe (miopatie, dystrofie mięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni – SMA, stwardnienie zanikowe boczne-SLA).
  • choroby metaboliczne – choroba Pompego,
  • po urazach głowy i kręgosłupa,
  • po reanimacji,
  • choroby oskrzeli i płuc: POCHP, włóknienie płuc, mukowiscydoza,
  • zespoły hipowentylacji: z otyłości, ciężkiego bezdechu sennego,
  • u chorych z deformacją klatki piersiowej – skoliozy.

Wymagane dokumenty: